عکاس خونه خرم آباد
طاق پیل اشکسه ( به فارسی :‌ طاق های ویران پل شکسته ) خرم آباد

ساعت ٩:٤٧ ‎ق.ظ - جمعه ٢٦ آبان ۱۳۸٥

طاق پیل اشکسه ( طاق پل شکسته  )

طاق پیل اشکسه (  به فارسی :‌ طاق های ویران پل شکسته  ) پلی عظیم  با طولی در حدود ۳۰۰ متر که در زمان ساسانیان ( گویا شاپور اول  )  برای برقراری ارتباط دو ساحل رودخانه در غرب خرم آباد کنونی و بر روی رودخانه ی این شهر احداث شده است . در ضلع شرقی این پل هم اینک محله ی خئرآ‌ؤه ( به فارسی :‌ خیرآباد ) قرارد دارد که بر روی ویرانه های شهر کهن شاپور خواست بنا گردیده .

طاق پیل خرم آباد

عکس جدید از : مهدی نویسنده ی   تاریخ و ادبیات لرستان

احـد رستگار فرد
Balatarin
عکسی از نخستين ساختمان بانک ملی خرم آباد

ساعت ٢:۱٤ ‎ب.ظ - دوشنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٥

نخستین ساختمان بانک ملی لرستان - واقع در نبش شمال غربی چهارراه بانک ( که به دلیل وجود همین بانک این چهارراه به ؛چهارراه بانک ملی؛ و بعدها : چهارراه بانک ؛ نامور گردید .) شهر خرم آباد .

بعدها این ساختمان کلا ویران و ساختمانی جدیدی بجای آن ساخته شد . و این ساختمان نیز در سال ۱۳۷۰ تماما ویران و ساختمان جدید و کنونی بانک ملی سرپرستی استان لرستان در جای آن احداث گردید .

احـد رستگار فرد
Balatarin
پيل گپ خورموه ( پل بزرگ خرم آباد )

ساعت ٢:۳۱ ‎ب.ظ - جمعه ۱٩ آبان ۱۳۸٥

نمای شمالی پیل گپ خورموه ( پل بزرگ خرم آباد ) بنای بازمانده از دوران شاه عباس صفوی که دو بخش شهر - محله های قدیمتر پش بازار و در دلاکی ( پشت بازار ُ‌درب دلاکان ) و محله ی مسن آوه ( محسن آباد ان روزگار و شمشیرآباد امروز ) - خرم اباد را که در دو سوی گلال ( رودخانه ی خرم آباد ) واقع شده بودند به هم پیوند می داده .

در سمت راست این عکس همچنین شما می توانید تصویر نمای شمالی قلعه فلک الافلاک ( دژ خرمآباد) را مشاهد نمایید .

احـد رستگار فرد
Balatarin

feed


تبليغات X